22. svibnja 2023.

Što je popularno u popularnom romanu? – uspješno završen projekt

NAZIV PROJEKTA: Što je popularno u popularnom romanu
MJESTO PROVEDBE: Book Cafe Dnevni Boravak, Gradska knjižnica Rijeka- ogranak Trsat
VRIJEME PROVEDBE: 27.03.- 22.5.2023

CILJ: Upoznavanje studenata i šire javnosti sa sudionicima suvremene kulturne scene ( pisci, urednici, izdavači, kritičari) i njihovim aktivnostima kako bi se propitao status popularnog romana u suvremenoj kulturi. Ostvarenje projekta je provedeno kroz tri događaja ( dvije tribine i jedan performans) na temu popularnog romana.

Posjećenost događaja bila je oko 80 ljudi, od koji su oko 45 bili studenti i studentice. U projektu je sudjelovalo 9 ljudi.

Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda

Projekt je pokrenuo/vratio na Sveučilište književne tribine te studente i studentice upoznao sa reinterpretacijom popularnog roman i njegovim statusom u popularnoj kulturi

Kako je ovo prvi ovakav projekt na kojemu sam radila u početku doista nisam znala što očekivati, ali mi je uz vodstvo profesora Marija Kolara sve bilo mnogo lakše. Tijekom provedbe projekta sam puno naučila o organizaciji i provedbi nekog događaja. Svaki događaj mi je bio poseban i u svakom trenutku sam uživala.

Što je popularno u popularnom romanu?

U sklopu projekta organizirane su dvije književne tribine i performans.
Prvi događaj bio je performans „Zagorka i njene junakinje“, koje su izvele Gornjogradske coprnice, a poslije performansa održao se razgovor s njima o M.J. Zagorki, popularnom romanu i popularizaciji kulturne baštine.
Drugi događaj je bila književna tribina na kojoj je gostovao Pavao Pavličić, moderator tribine bio je prof. Mario Kolar. Tema tribine je bila o Pavličićevom opusu, i o položaju popularne književnosti u hrvatskoj kulturi.
Treći događaj bila je mini – izložba i predstavljanje stripa Grička vještica. Uz predstavljanje stripa bila je i mini-izložba uvećanih detalja iz stripa. Strip je predstavio Alija Balta, urednik kolekcionarskog stripa i moderator događaja bio je prof. Mario Kolar.

Predstavljanje stripa Grička vještica

Naslovna fotografija preuzeta s novilist.hr

Voditeljica projekta je Mihaela Kajić, a projekt se provodi uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.