06. prosinca 2023.

Potreseno, ali ne slomljeno – uspješno završen projekt

NAZIV PROJEKTA: Potreseno, ali ne slomljeno
MJESTO PROVEDBE: Praško kvadrijenale (Prag, Češka) i Galerija SKC (Rijeka, Hrvatska)
VRIJEME PROVEDBE: od 5. lipnja do 15. prosinca 2023

CILJ: Kroz zajednički rad, baviti se temom “Potreseno, ali ne slomljeno” unutar kojeg se problematizirao, istraživao, sistematizirao i oblikovao element psihološke i fizičke manifestacije traume. Projekt se većim dijelom ostvario preko postava instalacije u prostoru tržnice (Pražská Tržnica) u praškoj četvrti Hološovice u okviru Praškog kvadrijenala (PQ2023). Drugi dio realizacije je uslijedio postavom izložbe u Galeriji SKC temeljena na radu u Pragu koji je bio podvrgnut reinterpretaciji. Oba dijela realizacije su u fokusu imali psihološke i tjelesne manifestacije traume kroz različite umjetničke elemente u kombinaciji s vizualnim i auditivnim elementima.

U Pragu na nacionalnoj manifestaciji Praško kvadrijenale bilo je 11 000 posjetitelja, a u Galeriji SKC 60. U projektu je sudjelovalo 13 studentica i studenata.

Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda

Utjecaj ovog projekta je vidljiv preko nacionalne prezentacije rada unutar samog međunarodnog festivala Praškog kvadrijenala (PQ2023). Uz to, na nacionalnoj razini se promovirao i grad Rijeka uz Akademiju primijenjenih umjetnosti te Sveučilišta u Rijeci. Projekt je uz prezentaciju struke bio i promidžba na internacionalnoj razini koja se pokazala uspješnom zbog sklapanja novih poznanstava sa studentima i umjetnicima drugog državljanstva te potencijalne suradnje s fakultetima drugih država. Isto tako, izložba se pokazala uspješnom zbog sadržaja koji se obradio te je zainteresirao publiku za proveden projekt i scenografiju kao akademski smjer i umjetničko područje.

Kroz projekt dobili smo priliku surađivati s mnogo studenata te smo upoznali puno novih i zanimljivih mladih budućih umjetnika, stekli smo novo iskustvo koje će nam koristiti u budućem profesionalnom i privatnom životu. Uz to, dobili smo priliku izložiti rad iz naše struke drugima, posebice budućim studentima koji su zainteresirani za scenografiju. Prilikom projekta dobili smo intrinzičnu motivaciju kojom smo htjeli i uspjeli sebi, ali i drugima pokazati kako bilo tko može postići ono što želi.


Potreseno, ali ne slomljeno

Potreseno je skupna izložba temeljena na provedenom projektu u Pragu u sklopu studentske selekcije 15. izdanja međunarodnog festivala Praškog kvadrijenala (PQ2023). U projektu su sudjelovale studentice i studenti Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci te Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu. U fokus je stavljeno promatranje, istraživanje i oblikovanje elemenata psihološke i tjelesne manifestacije traume. Manipulacijom i intervencijom u prostor progovaralo se o temi „Potreseno, ali ne slomljeno“ tako da se namjerno kod ljudi izazivao osjećaj nesigurnosti i klaustrofobije u javnom prostoru s pomoću nepreglednih zidova te „iskorištavanjem“ izazvanih unutarnjih stanja i reakcija tijekom te nakon potresa. Ljudski osjećaj nesigurnosti i klaustrofobije, kao i potreba čovjeka da zna što može očekivati, u ovom su se slučaju potencirali zbog poljuljane predvidljivosti poznatog i sigurnog prostora te prikaza ljudskih emocija tijekom takvih rizičnih situacija.

Postav se temelji na dijalogu izrađene instalacije s fotografskom i videodokumentacijom te prvobitnim idejnim skicama u izložbenom prostoru. Usto, uvodi se zvučni element koji utječe na subjektivan doživljaj prostora izazivajući emocije povezane sa psihofizičkom reakcijom. Izložba je koncipirana tako da potiče odnose: prostor – umjetnik, umjetnik – publika, publika – prostor. Prostor se gradio suprotstavljanjem plošnosti/dvodimenzionalnosti reprezentativne stvarnosti u odnosu s volumenom/trodimenzionalnošću koja predstavlja sve nedorečeno. Osnovni čimbenici za redizajn i reinterpretaciju temelje se na ideji Marcela Duchampa pod naslovom Inframince s tezom da i najmanje promjene uvelike posljedično utječu jedna na drugu, što je vidljivo i u ovom radu. Kroz ovaj postav naglašava se suprotstavljenost umjetnika s njegovim idejama te realizacijom istih. Na ovaj ili onaj način, svaki umjetnik je u svojevrsnoj potrazi za stvaranjem nečega što može nazvati „identitetom“, te se onda postavlja pitanje „što je identitet?“.

Izložbu je moguće posjetiti do petka, 15.12. Radno vrijeme Galerije SKC je radnim danom i subotom od 17 do 20 sati.

Sudionice i sudionici projekta:
Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci
Diplomski studij Primijenjene umjetnosti smjera Izvedbeni dizajn za kazalište i film:
Mia Naletina, Mateja Ozmec, Bea Repanić Žerjav, Ana Slivonja, Paula Jakšić, Marta Sladoljev
Mentorice i mentori: red. prof. Lara Badurina, doc. art. Stefano Katunar

Tekstilno-tehnološki fakultet u Zagrebu
Diplomski studij dizajn tekstila i odjeće – kostimografija
Sara Bardić, Teodora Cerovac, Sofija Curiš, Josip Đerek, Ema Marković-Imbrija, Ana Roko, Lucija Agić

Mentorice i mentori: doc. dr. art. Ivana Bakal, mag. ing. techn. text. Đurđica Kocijančić

Fotografija preuzeta sa službene stranice Novog lista


Voditeljica projekta je APURI Bea Repanić Žerjav, a izložba je dio projekta koji se provodi uz podršku Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci.