28. lipnja 2014.

Predstava “I…divan dan” osvojila je prvu nagradu

Predstava “I…divan dan” Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci osvojila je prvu nagradu međunarodnog studentskog žirija na 18. međunarodnom studentskom festivalu “Istropolitana projekt” u Bratislavi.

I didvan dan

Festival “Istropolitana projekt”, što se održava svake druge godine u organizaciji “Divadelne fakulte – VŠMU” iz Bratislave, ove je  godine od 20. do 25. lipnja okupio studente iz Slovačke, Hrvatske, Slovenije, Italije, Poljske, Češke, Rumunjske, Bugarske, Moldavije, Mađarske, Švicarske, Španjolske, Velike Britanije, Meksika i Filipina.

“I… divan dan”, autorski projekt Nine Sabo i Valentine Lončarić (studentica Poslijediplomskog studija Gluma, mediji, kultura Sveučilišta u Rijeci), nastao je na motivima drame “Happy Days” Samuela Becketta. Po osnovnoj ideji i konceptu te pod mentorstvom red. prof. Rade Šerbedžije i doc. Lenke Udovički, studentice su se upustile u eksperimentalni projekt. Služeći se tehnikom improvizacije i istraživanjem dramskog teksta, Beckettov tekst premještaju u posve drugi kontekst koji odstupa od teatra apsurda, a kojim predstava dobiva novu dimenziju socijalne tematike.

Na izvedbenoj razini, predstava se bavi mogućnostima tehnike improvizacije u glumi, njenog odnosa prema dramaturgiji i stvaranju teksta na licu mjesta te mogućnostima stvaranja i rastvaranja scenskih svjetova. Na taj način predstava se odmiče od teatra apsurda, a s druge ga pak strane ne poništava, već istražuje mogućnosti u kojima on može biti prepoznatljiv u svakodnevici jednog odnosa.

Nakon uspjeha u Bratislavi, predstava 29. lipnja u dvorištu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu zatvara Međunarodni festival akademija dramskih umjetnosti.

Osnovna ideja i koncept: red. prof. Rade Šerbedžija
Dramaturgija i režija: Nina Sabo i Valentina Lončarić