05. ožujka 2018.

Dijalog čovjeka i umjetnosti u eksterijeru

Projekt Dijalog čovjeka i umjetnosti u eksterijuru je diplomski rad Ivane Zavidić, studentice Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

Kroz tri mjeseca (od siječnja do ožujka), intenzivno sam radila na završavanju svog diplomskog rada. Radila sam interaktivnu, funkcionalnu skulpturu za javni prostor u obliku klupice od materijala lima i drveta te su mi dodijeljena sredstva SKC-a uvelike pomogla pri završetku skulpture u određenom roku i pri transformaciji rada iz makete u skulpturu napravljenu od kombinacije lima i drva. Od velikom komada drva (hrasta), napravila sam sjedište i čvrstu metalnu konstrukciju koja drži drveno sjedište i spaja tri glavna fragmenta klupice u finalnu cjelinu.
U klupicu su ugrađene i solarne ćelije i lampice, kako bi ona dobila mogućnost vršenja interakije s prolaznicima i po noći.

Odnosila sam se prema formi klupice kao prema praznom platnu te su se na taj način sjedinili kiparstvo i slikarstvo.
Ona svojim izgledom poprima pozitivnu i neiskvarenu atmosferu, postaje mjestom koje veliča stare moralne vrijednosti, potiče na promišljanje i maštanje te naposlijetku i na komunikaciju između ljudi.
Moja klupica je u suprotnosti s modernim suvremenim klupama koje solarnim punjenjem pune mobitele. Ona puni ljudsku dušu toplinom i pozitivnom energijom.

Ivana Zavidić

Voditeljica projekta je APURI studentica Ivana Zavidić, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.