17. travnja 2019.

9. Dan povijesti umjetnosti

Projekt Dan povijesti umjetnosti, svake se godine realizira kao inicijativa studenata Odsjeka za povijest umjetnosti (FFRI) koji djeluju u Klubu studenata povijesti umjetnosti ARTeFACT.

Ovogodišnji, 9. Dan povijesti umjetnosti bavio se tematikom primijenjene umjetnosti. Uključivao je jutarnja predavanja studenata i stručnjaka održana 15. ožujka na Filozofskom fakultetu, radionice stakla za djecu, studente i umirovljenike pod vodstvom profesora Akademije Roberta Mijalića te otvorenje izložbe Riječke (primijenjene) priče u prostoru Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.

Partneri u organizaciji i realizaciji programa bili su CIS – Centar za ikonografske studije, spomenuti Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Spomenička kjižnica i zbirka Mažuranić-Brlić-Ružić i Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

Jedna od glavnih zadaća, projekta je približavanje struke povijesti umjetnosti, koja je uspješno ispunjena kroz održane radionice i koncept izložbe. Nadalje, skrenuta je pozornost na lokalnu kulturnu baštinu prezentiranjem objekata koji se nalaze u fundusu Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja i Ville Ružić.

Dan povijesti umjetnosti doprinjeo je razvoju praktičnog znanja studenata Odsjeka za povijest umjetnosti kroz planiranje i provedbu projekta. Studenti su se okušali u organiziranju kulturno-umjetničkih manifestacija, u vidu predavanja, radionica i izložbe, kustoskim poslovima prilikom organiziranih vođenja po izložbi, a sve su to znanja koja su im nužno potrebna za profesionalno djelovanje u budućnosti. Također, studenti su proširili svoje teorijsko znanje o temi ovogodišnjega Dana povijesti umjetnosti, primijenjenoj umjetnosti, najviše kroz stručna predavanja održana na Filozofskom fakultetu.

Voditeljica projekta je FFRI studentica Iva Volović, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.