15. ožujka 2017.

7. Dan povijesti umjetnosti

Dan povijesti umjetnosti održao se 17. ožujka 2017. godine. U okviru ovog programa studenti Odsjeka za povijest umjetnosti (FFRI) – ujedinjeni u Klub studenata povijesti umjetnosti ARTeFACT – istražuju te studentima i široj javnosti na nacionalnoj razini prezentiraju teme s područja povijesti umjetnosti.

Ovogodišnji, sedmi Dan povijesti umjetnosti bio je posvećen temi odnosa umjetnosti i suvremene tehnologije, odnosno novim medijima u umjetnosti.
Na navedenu temu održan je stručni skup s predavanjima stručnjaka: Ana Peraica, Intermedijacija slikarstva i tehnologije fotografije, Darko Fritz, Potmedijsko stanje suvremene umjetnosti i Ingeborg Fülepp, Svjetlosti velegrada: kratki osvrt na projekte medijskih fasada, te studentica Nikoline Dostal, Eksperimentalni video u Hrvatskoj i Ane Žarković, Estetika pogreške: digitalne tendencije u suvremenoj kompjuterskoj umjetnosti.

Nakon stručnog skupa uslijedilo je otvorenje izložbe studentskih radova, Kompjuterska grafika. Izložba je rezultat studentskog natječaja namijenjenog svim studentima hrvatskih visokih učilišta, a na kojoj su prikazani radovi prezentirali inovativne primjere u pristupu i korištenju kompjuterske tehnologije pri oblikovanju slike
U središnjem dijelu programa održane su tri radionice:

  1. Radionica Umjetnik u kompjuteru na kojoj su studenti Odsjeka za povijest umjetnosti u suradnji s Muzejom informatike Peek & Poke učenicima osnovnih škola na kreativan način predstavili transformaciju umjetnosti kroz povijest, od analognih do digitalnih tehnika.
  2. Glitch art radionicu održala je umjetnička organizacija Format C iz Zagreba, koja je učenike srednjih škola uvela u osnove glitch umjetnosti.
  3. Radionica Fake News održana je u suradnji sa studentima Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci te Galerijom SKC, a na kojoj su studenti imali priliku upoznati se s temom spekulativnog dizajna te režirati, snimati i montirati kratak prilog neke konstruirane istine.

Programa sedmog Dana povijesti umjetnosti zaključen je predavanjem i umjetničkim performansom umjetnika Ivana Marušića Klifa, Sve nekako počinje… u prostoru Filodrammatice, gdje je Klif predstavio način nastajanja vlastitog rada – ambijentalnih audio-video instalacija – unutar složenog sustava tehnologije.
Dan povijesti umjetnosti već niz godina prati i publikacija e-knjiga/časopis Puriteka u kojoj će biti predstavljen rad studenata te tekstovi izlagača Dana povijesti umjetnosti.


Voditeljica projekta je FFRI studentica Mia Krneta, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.