04. prosinca 2023.

POZIV na ilustriranje SKC kalendara 2024

Drage studentice i studenti,

Za naše novo, šesto kalendarsko izdanje pozivamo vas da svojim ilustracijama promišljate temu DOMA. Slojevitost ove teme nudi različite interpretacije, a mi vas pozivamo da se na ovaj pojam osvrnete kroz širu društvenu perspektivu i ilustracijama dekonstuirate kulturu stanovanja (prostor, mjesto, svakodnevica) ili je pak definirate na svoj umjetnički svojstven način. Dom pretpostavlja „obitavanje“ i svojevrsnu svakodnevnu praksu kojom se materijalno i simbolički formira i kao dio identiteta. Možda vaš sinonim za dom čine odnosi, a možda se realizira kao putovanje, a ne stabilnost.

U svakom slučaju, spremni smo da nas iznenadite i mislite onkraj uobičajenih, komercijaliziranih prikaza doma. Promišljajte ilustracije polazeći od pretpostavke da korištenje prostora doma ovise o društvenim i kulturnim karakteristikama te u kontekstu aktualnih migracija i ratova, okolnosti u kojima se aktualnim nameće upravo pitanje doma i stabilnosti koje on pruža. Spremni smo za vaše radove koji su inspirirani ovim aktualnostima, ali koji govore solidarnost, slobodu, mir i sigurnost.

Dakle, dobrodošle su aktivističke ilustracije kojima ukazujete na problem i pružate otpor oduzimanju slobode, no istovremeno se što više fokusirajući upravo na pozitivne prizore i sve ono sigurno, stabilno i mirno što dom treba biti. Riječi kojima vas potičemo na stvaranje čine: povratak, opuštanje, sigurnost, susret, razgovori, snovi, priča, čekanje, noći, jutra, samoće naspram druženja, mirisi, mjesta, hrana, zagrljaj, …

Razmišljajući o onima koji dom gube, ilustracijama prikažite sve ono što bi, po vama, trebali imati. Nastojat ćemo odabrati kvalitetne i ilustracije prilagođene funkciji promotivnog kalendara SKC-a. Kalendar se tiska u crno-bijeloj boji A5 formata.

Prijave se vrše putem maila skc.galerija@gmail.com s naznakom SKC kalendar 2024.

Rok za prijavu je 𝟏𝟔.𝟏𝟐.𝟐𝟎𝟐𝟑.

U prijavi je, uz ilustraciju, potrebno navesti i ime i prezime, kratki opis rada i broj mobitela.

Odabrane autorice i autore kontaktirat ćemo sredinom prosinca. Predstavljanje kalendara i druženje s autorima planirano je za sredinu siječnja 2024. godine u Galeriji SKC u Rijeci.