08. travnja 2024.

Otvorena izložba “Slavenski diptih” u Galeriji SKC

Enciklopedija i film autorica Ane-Marie Jurić i Anđele Brzaj

U petak, 5. travnja 2024., u Galeriji SKC otvorena je nova izložba naziva „Slavenski diptih”. Anđela Brzaj i Ana-Maria Jurić, autorice izložbe, predstavile su se s raznolikim, ali tematski povezanim radovima inspiriranim slavenskom mitologijom.

Ana-Maria je svoj diplomski rad nazvan „Čudnovate beštije i gdje ih pronaći” predstavila kroz deset panelskih izložbenih segmenata. Svako mitološko biće ilustrirano je kroz niz ilustracija, pružajući posjetiteljima dublji uvid u njihovu prirodu i osobine. Ilustracije, izrađene tehnikom akvarela, pažljivo su digitalizirane i nadopunjene pozadinom koja je stvorena digitalnim crtežom. U detaljnim tekstovima koji prate radove, Ana-Maria opisuje bića o kojima je slušala kao dijete od svoje bake, oživljavajući ih pred očima posjetitelja i prenoseći atmosferu šuma za koje se vjerovala da upravo tamo neka od tih bića žive. Osim enciklopedijskih panela, autorica je izložila i originalne ilustracije kako bi publici približila sam proces stvaranja.

U drugom dijelu galerije, Anđela Brzaj transformirala je prostor u kino kako bi prikazala svoj kratkometražni film, koji istovremeno predstavlja njezin diplomski rad. Film, koji se kreće između žanrova horora i trilera, vrlo dobro prenosi jezu koju mitološka bića mogu izazvati kod ljudi. Posebno se ističe kikimora, čije prisustvo dominira istoimenim filmom. Anđela vješto spaja elemente igranog i animiranog filma, igrajući se granicom između stvarnosti i imaginacije.

Interes publike za projekciju filma bio je izuzetno velik, te su se projekcije održavale više puta kako bi svi posjetitelji imali priliku uživati. Uz to, posjetitelji su mogli uživati u kokicama iz škartoca posebno izrađenim za ovu izložbu koji su sadržavali ručno otisnut naziv izložbe.

Film možete pogledati u Galeriji SKC isto kao i proučiti čudnovate beštije do 13. travnja. 2024. svakog dana od 17 do 20 sati.

Autor teksta: Dominik Višnjić, voditelj Galerije SKC

ArtKvart
MojaRijeka
Teklić

Voditeljica projekta je APURI studentica Anđela Brzaj, a film je dio projekta koji se provodi uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.