11. prosinca 2023.

UNIRI paneli – Otvorena izložba ”Pogled u dubinu”

Na sveučilišnom je Kampusu, na vanjskim izložbenim panelima (novoimenovana ulica Stube dr. Vande Ekl) u petak, 8. prosinca 2023. otvorena izložba plakata – fotografija Looking Beyond / Pogled u dubinu, koju je postavio Filippo Maggia. Izložba je postavljena povodom talijanskog Nacionalnog dana Svemira, koji se obilježava 8. prosinca, a organizator je Generalni konzulat Italije u Rijeci, u suradnji s Astronomskim centrom Rijeka. Prigodom otvorenja obratili su se prof. dr. sc. Saša Zelenika, prorektor za strateške projekte Sveučilišta u Rijeci; gđa Andrea Cvitan, voditeljica Astronomskog centra Rijeka i dr. sc. Davide Bradanini, generalni konzul Italije u Rijeci.

Italija je važna zemlja u području istraživanja svemira i to na svjetskoj razini. Naša Talijanska svemirska agencija ima proračun oko milijardu eura godišnje. Zato na ovaj dan odajemo počast tom segmentu naše industrije, a izrazito nam je drago da možemo ovu izložbu postaviti u našoj susjednoj i prijateljskoj Hrvatskoj, zemlji s kojom nam je, kako ekonomska, tako i kulturna suradnja od iznimne važnosti. Zahvaljujem Sveučilištu, kao i astronomskom centru na njihovom vrijednom radu te ulozi koju imaju obrazovanju mladih o svemiru. Zahvaljujem posebno i prorektoru Zeleniki te izv. prof. dr. sc. Corinni Gerbaz Giuliano, pročelnici riječke Talijanistike i na ostalim iznimno dobrim oblicima suradnje koju kontinuirano njegujemo. Nadam se da će što veći broj studenata, djelatnika Sveučilišta te građana Rijeke pogledati ovu izložbu, kazao je konzul Bradanini.

Talijanski konzulat u Rijeci kvalitetan je partner Sveučilištu i vrlo se često zalažemo za iste ciljeve, stoga nam je i dugogodišnja suradnja na visokoj razini. Također, s Astronomskim centrom Rijeka surađujemo na brojnim aktivnostima. Suradnja s Akademijom primijenjenih umjetnosti klasičan je primjer sretanja znanost i umjetnost i zajedno daju neku novu, dodatnu vrijednost. Ova izložba želi pokazati koliki je naš utjecaj na okoliš i koliko smo urbanizacijom, poljoprivredom, prometom itd. utjecali na klimatske promjene i na planet Zemlju u cijelosti, istaknuo je prorektor Zelenika.

Astronomski centar Rijeke već 14 godina provodi aktivnosti popularizacije astronomije i ostvarili smo do sada čitav niz vrijednih suradnji, kako sa Sveučilištem, tako i s Talijanskim konzulatom. Posebno bih istaknula suradnje s: Pomorskim fakultetom, Učiteljskim fakultetom, Fakultetom za fiziku i Akademijom primijenjenih umjetnosti. Surađujemo na brojnim manifestacijama poput: Festivala znanosti, Svjetskog dana svemira i dr. Kao prvi digitalni planetarij u RH ostvarili smo odličnu suradnju s talijanskom Udrugom planetarija. Ova je izložba nastala prošle godine u sklopu edicije Talijanskog dana svemira. Bilo mi je zadovoljstvo i čast sudjelovati u odabiru tih fotografija, za koje se nije bilo lako odlučiti. Svaki pogled na izložbu – satelitski snimak – izgleda kao veliko umjetničko djelo, zaključila je gđa Cvitan i pozvala građane da razgledaju izložbu u šetnji Kampusom.

Izložba koja je privukla pažnju i na nacionalnom nivou, ovog će puta biti postavljena u suradnji sa Studentskim kulturnim centrom Sveučilišta u Rijeci i Centrom za inovativne medije Akademije primijenjenih umjetnosti. Projekt Looking Beyond pregled je satelitskih snimaka iz baze podataka Telespazio/e-GEOS, Talijanske svemirske agencije, a promovira koncept održivosti, pokazujući kako klimatske i društvene promjene viđene iz svemira mijenjaju Zemlju.

Cilj je izložbe potaknuti javnost na razmišljanje o doprinosu satelitskih tehnologija promatranju Zemlje, promicanju održivog razvoja i zaštiti prirodne i kulturne baštine.

Izložbu je moguće razgledati do 8. siječnja 2024.

Tekst i fotografije preuzete sa službene stranice uniri.hr