20. studenoga 2022.

Nezreli film – studentska filmska platforma – uspješno završen projekt

NAZIV PROJEKTA: Nezreli film- studentska filmska platforma
MJESTO PROVEDBE: Rijeka (Omladinski kulturni centar Palach,Galerija SKC, Klub mladih, Caffe Bar Striga, web platoforma Nezreli film te Zoom sastanci)
VRIJEME PROVEDBE: od 21.1.2022. do 1.11.2022.

CILJ: Promicanje studentskih audiovizualnih ostvarenja i aktivnosti koje su usko vezane s istim. Stvaranjem web stranice stvorile smo prostor za objavljivanje studentskih filmskih uradaka u kojemu su se dijelila i još će se dijeliti konstruktivna mišljenja i znanja o filmskoj umjetnosti. Na organiziranim događanjima odnosno kulturnim programima projekcija filmova upoznali smo širu javnost s hrvatskom studentskom filmskom scenom te ove godine i s mladim glumcima i njihovim zavidnim vještinama. Uz sve navedeno, jedan od glavnih ciljeva projekta bio nam je unaprijediti kulturno-filmsko znanje studenata, kao i ostalih zainteresiranih posjetitelja što vjerujemo da jesmo postigle, a nerijetko su na eventima sudjelovali i studenti koja su svoja stečena znanja podijelili s okupljenima.

Posjećenost samih događanja bila je oko 20 ljudi, dok su objave na mrežnim stranicama te web platformi dosezale oko 300 ljudi. Publika na događanjima su bili većinski studenti, dok je 80 posto dosega na mrežnim stranicama i web platformi publika do 30 godina. U organizaciji je sudjelovalo 5 studentica.

Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda

Projekt ‘Nezreli film’ studentskoj populaciji dao je nova kulturna događanja povezana s audiovizualnom umjetnošću na koja mogu posjetiti te stvorio prostor za razgovor s pojedincima koji su zainteresirani stvarati ili promicati film. ‘Nezreli film’ dao je mjesto gdje studentski filmovi mogu biti cijenjeni te nastaviti svoj ‘život’ nakon festivala te gdje se o njima može raspravljati, ispitivati i saznavati. Samim time što se ovakav projekt održao podigao se standard studentskog života u Rijeci jer su Rijeka te njezina kultna ‘studentska mjesta’ kao što su Palach, Galerija SKC, Klub mladih i dr., ugostile i prihvatile novu kulturnu sferu s fokusom na film.

Kroz naše razgovore shvatile smo koliko sve tri cijenimo aktivnost zajednice, ali i kulturnu scenu Rijeke. Stvaranje studentskog projekta koji omogućuje našim prijateljima, ali i onima koji dijele iste vrijednosti kao mi da otkriju prve filmove budućih redatelja ili čak kućne pokušaje stvaranja filma, dalo nam je dodatnu želju za radom. Provedba projekta nam je značila zbog pokretanja nas samih, ali i zajednice oko nas na razgovor o ‘nezrelim’ filmovima te isticanju njihove važnosti za filmski svijet.

Voditeljica projekta je FFRI studentica Anja Matić (zajedno s kolegicama Karlom Drašković i Lucijom Brkić), a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.