27. rujna 2023.

Tijelo kao medij – uspješno završen projekt

NAZIV PROJEKTA: Tijelo kao medij
MJESTO PROVEDBE: Korzo i Galerija SKC, Rijeka
VRIJEME PROVEDBE: 29.8.2023. na Korzu i 29.9.2023.- 6.10.2023 u Galeriji SKC

CILJ: Posjetitelje neposredno uključiti u sudjelovanje u akciji, performansu koji čini krunu diplomskog rada koji je procesualnog karaktera te je s njime objedinila vlastito istraživanje tijekom studija s fokusom na iskustvo pojedinca, nematerijalnost i kako navedeno pretočiti u čulima dohvatljiv, opipljiv jezik. Izložba i diplomski rad zaokruženi su ponuđenom platformom za iskustvo posjetitelja-činom češljanja i šišanja vrhova dobrovoljaca keramičkim češljevima koji sadrže šupljine koje su posljedica pečenja gline koja je prethodno miješana sa komadićima papira iz rokovnika u koji sam pisala bilješke tijekom izrade diplomskog rada. Sudionici su na poklon dobili alat za kultivaciju odnosno češalj kako bi nastavili započeti proces kultivacije, a smatram kako upravo tada započinje performans.

Odaziv publike ovom projektu je bio oko 120, od kojih su oko 70 bili studenti i studentice. U projektu je sudjelovala jedna studentica.

Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda

Sudeći po pozitivnim komentarima posjetitelja glede uporabe različitih medija, slojevitosti i važnosti samog načina postava koji ima značajnu ulogu u čitanju radova kako pojedinačno tako i u cjelini, nadam se da je pokoji posjetitelj/sudionik ponio sa sobom iskustvo kojeg će se sjetiti i koje će ga možda inspirirati. Također me veseli čuti kako sudionici u svakodnevnom životu nastavljaju sa kultivacijom.

Provedba ovog projekta za mene je bila važna radi zaokruženog perioda studiranja koji je simbolično okrunjen izvedbom “Kultivacije” koje se nastavljaju i u privatnom životu sudionika, a to bi bilo teško izvedivo bez subvencije Studentskog kulturnog centra te sam zahvalna na podršci.


Klara Dujmović – Tijelo kao medij

Otvorenje: petak 29.8.2023. u 19 sati
Ulaz slobodan

Diplomskim radom „Tijelo kao medij“ koji je svojevrsna autorefleksivna retrospektiva autorica je obuhvatila desetak radova nastalih tijekom studija. Radovi su izvedeni korištenjem različitih materijala i formi izraza pri čemu je naglasak na procesualnost i tijelo u širem, fenomenološkom smislu. Nit koja ih veže su potreba i težnja za komunikacijom i prijevodom u čulima dohvatljiv, „opipljivi“ jezik onog osjetilnog i nematerijalnog, oku nedokučivog te utjecaj na spomenute aspekte onih koji se nađu u dometu radova težeći pritom suptilnoj, neverbalnoj komunikaciji.

Ključni rad kojim autorica objedinjuje dosadašnja promišljanja i djelovanje je nastavak akcije/čina „Kultivacije“ koje je započela 29.8.2023. godine češljanjem ćelavih i proćelavih ljudi u javnom prostoru. U sklopu diplomske izložbe akciju će proširiti ponudom usluge češljanja i šišanja vrhova kose posjetitelja kao simbol priprema za novu berbu – za što je nužno odstraniti dijelove koji ometaju bujanje. U alatu za kultivaciju odnosno češljevima koje će sudionici dobiti na poklon te tako i sami biti u mogućnosti nastaviti započeti proces kultivacije otjelovljene su ideje i intencije na kojima se temelji Klarin diplomski rad.

Češljevi su izrađeni od keramičke gline pomiješane sa komadićima papira iz rokovnika kojeg je autorica koristila za zapisivanje bilješki tijekom rada na diplomskom radu, a u procesu paljenja gline bilješke sublimiraju. Ideje i intencije ostaju utkane u vidu šupljina čime se naglasak stavlja na ono nevidljivo.

Diplomski rad nastao je pod mentorstvom red. prof. art. Đorđe Jandića.

Izložba ostaje otvorena do petka, 6. rujna te se može posjetiti tijekom radnog vremena galerije (radnim danom i subotom od 17 do 20 sati).

Klara Dujmović rođena je 1991. godine u Rijeci gdje je završila preddiplpomski studij Javne uprave i Primijenjene umjetnosti te diplomski studij Primijenjene umjetnosti, modul kiparstvo. Pri izražavanju je pokreće impuls, a medij se sam nametne. Do sada je imala jednu samostalnu izložbu te je sudjelovala na više od dvadeset skupnih izložbi i projekata u Hrvatskoj i inozemstvu. U sklopu Erasmus+ programa jedan semestar provela je na češkom Sveučilištu Jan Evangelista Purkyně, Ústí nad Labem, na odsjeku „Prirodni materijali“ te također jedan semestar na Akademiji umjetnosti,
arhitekture i dizajna (UMPRUM) u Pragu, na smjeru „Intermedijalne konfrontacije“. Radovi joj se nalaze u privatnim zbirkama i javnom prostoru. Autorica je nekoliko kratkometražnih eksperimentalno-dokumentarnih filmova i članica Hrvatskog društva filmskih djelatnika pri ogranku režije.


Voditeljica projekta je APURI studentica Klara Dujmović , a projekt se provodi uz financijsku potporu Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci.