02. prosinca 2020.

IZLOŽBA ZVUČNE OKUPACIJE U GALERIJI SKC

Zvučne okupacije, ovogodišnji popratni program STIFFa  koji će se održavati od 26. do 29. studenog posvećen je zvuku kao temeljnom generatoru kako svakodnevnog tako i umjetničkog impulsa.

Kako bi dublje istražili ulogu zvuka u filmu, ali i njegov utjecaj u suvremenom društvu, osmislili smo program koji će kroz inovativan audiovizualni sadržaj alterirati ulogu zvuka, postaviti ga u ravnopravan ili dominantan položaj u odnosu na sliku.

Okupljajući  preko 30 inozemnih i lokalnih audiovizualnih i multimedijalnih umjenika/ca, bogati popratni program 7. STIFF festivala Zvučne okupacije kapilarno će se širiti Rijekom tijekom četiri dana festivala.

Prvi dan festivala (26. 11.) u 20 sati očekuje nas otvorenje međunarodne audio-vizualne izložbe Zvučne okupacije u Galeriji SKC u Palachu koja okuplja veliki broj radova čije umjetničke forme traže nove mogućnosti komunikacije, nastalih putem web stranica, e-mail prepiski, CVC kamera i radio valova. U isto vrijeme otvorit će se i SoundBox, ogranak izložbe smješten u privremenoj galeriji na adresi Korzo 26c, svojevrsnoj kutiji za slušanje intimnih monologa i dijaloga s pogledom na vanjski svijet.

Postav popratnog programa realiziraju studentice Sveučilišta u Rijeci uz Elenu Apostolovski, voditeljicu galerije Studentskog kulturnog centra:

Trenutna situacija u kojoj se nalazimo izmijenila je život gradskih ulica, način na koji poimamo bliskost te dovela u pitanje našu svakodnevicu i utjecala je na formu ali i na sadržaj Zvučnih okupacijaKroz odabrane radove i sam postav progovaramo o usamljenosti, političkoj stvarnosti, društveno-ekonomskim procesima, agresiji u društvu, prolaznosti, slobodi, mašti i zajedništvu. Zvučne okupacije koriste zvuk kao alat koji nas povezuje i premošćuje udaljenosti, virtualno i fizički. Podsjećaju nas na mogućnosti suvremene umjetnosti koja nas vodi u nove svjetove ali i ukazuje na svijet u kojem živimo i koji sami stvaramo“

Za vrijeme trajanja festivala izložbu Zvučne okupacije i SoundBox možete posjetiti od 13 do 18 sati.

Zvučne okupacije dio su službenog kulturnog i umjetničkog programa Europske prijestolnice kulture – Rijeka 2020.

Katalog izložbe donosi pregled okupljenih radova i programa.

Kustoski koncept i tekst potpisuje kustosica Elena Apostolovski, dizajn Ivana Geček, uredništvo Maša Drndić i Natalija Stefanović te lekturu Anja Zidar.