11. siječnja 2023.

Izložba na UNIRI panelima: Oni žive – They live

U utorak 10. siječnja 2023. godine na vanjskim izložbenim UNIRI panelima, postavljena je izložba međunarodnog EU umjetničkog projekta pod nazivom „Oni žive – studentski život otkriven kroz kontekstualne umjetničke prakse“.

Izložba je nastala u okviru EU projekta „Oni žive“ („They live“) koji je dio programa Europske Unije „Kreativna Europa“. Nositelji projekta su „Dom kulture Studentski grad“, a partneri koji sudjeluju u projektu su još i Međunarodni centar za arhivska istraživanja „Icarus“ (Zagreb), Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci (Sveučilište u Rijeci, Rijeka) i Fakultet za audiovizualne komunikacije (Sveučilište kralj Juan Carlos, Madrid). Tu su i pridruženi partneri, Institut za umjetnost u kontekstu (Sveučilište za umjetnosti, Berlin) i Centar za primjenjenu istoriju (Beograd). Sam projekt je započeo s realizacijom u rujnu 2020. i traje do 2023. godine.

Projekt „Oni žive“ istražuje studentski život od kraja Drugog svjetskog rata do danas. Sadržaj istraživanja čini svakodnevni život studenata u studentskim domovima, kulturološke navike i slobodno vrijeme, međuljudske odnose, odnose između spolova, kao i angažman studenata u društvenoj i političkoj svakodnevici.

Cilj projekta je poticanje studentske populacije za sudjelovanjem u razumijevanju i zajedničkom stvaranju suvremene umjetnosti, koristeći arhivske materijale i sudjelujući u participativnim umjetničkim aktivnostima tijekom rezidencijalnih boravaka umjetnika u studentskim domovima.

Rezultati projekta poslužit će kao smjernice menadžerima kulturnih institucija i umjetničkih galerija, kustosima i umjetnicima te za daljnje unapređivanje inovativnih pristupa razvoju mlade publike.

Melinda Kostelac, koordinatorica projekta za Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci, istaknula je:

Velika nam je čast što će se ove godine na Akademiji zaokružiti još jedan EU projekt Kreativna Europa, koji se objedinjuje u intrigantnom istraživanju života mladih ljudi, generacija studenata, u zanimljivom vremenskom rasponu. Akademija kao sveučilišna sastavnica Sveučilišta u projektu pokreće interaktivni sociokulturološki kontekst proučavanja jedne specifične epohe, one poslijeratne, te recentne povijesti studentskih života. Također, ostvaruje se trajna pohrana kulturnodruštvene scene i raznovrsnih društvenih događanja putem digitalnih topoteka, u koje su ugrađeni  fotografski te audiovizualni zapisi raznih protagonista društvenokulturne scene Rijeke, te i riječkog sveučilišnog miljea, kao vrijedna svjedočanstva memorabilije raznih studentskih generacija.

Izložbu je moguće na UNIRI panelima razgledati do 2. veljače 2023.

Više o projektu

Izložba je inače prvo postavljena 28. listopada 2022., kada je istovremeno otvorena i u Rijeci (Galerija Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci), Podgorici, Beogradu, Madridu i Zagrebu. Postav riječke izložbe ostvarile su Ana Marija Lončar i Antonija Radošević.

Od 25. rujna do 3. listopada 2022. listopada svaki je od partnera proveo programsku aktivnost kuriranja izložbe te je odabrao par studenata/studentica koji/e su sudjelovali/e u radionici za potrebe programske aktivnosti izložbe, a čiji izvor odnosno podlogu predstavljaju upravo materijali digitalnih topoteka. Temeljem odabranih materijala, od ukupno 75 fotografija formirana je izložba za čiji je dizajn bila zadužena Akademija kao partner za sve ostale partnere projekta.

Navedena topoteka javno je dostupna na poveznici.

Sve navedene prakse istraživanja ispreplitale u raznim oblicima kroz trogodišnje razdoblje projekta, gdje današnja Akademija koja puni osamnaestu obljetnicu te njene studentice i studenti tvore dio bogate i propulzivne kulturne scene, iz kojih se zatim njedre istaknuti mladi pojedinci. Jedan je od ciljeva misije i vizije Akademije je i kontinuirano provođenje umjetničkih praksi koje imaju jasan upliv na društvo u cjelini. Upravo je EU projekt „Ovi žive“ („They Live“). Takva ciljana međunarodna platforma u čijem su središtu studenti i njihov život kao još nedovoljno istraženi društveni fenomen.

Knjiga koja će kao intrigantna publikacija proizići kao pisani trag i rezultat projekta „Oni žive“ sastojat će se od stručnih i znanstvenih tekstova iz različitih područja i tematika studentskog života, prikupljenih i utemeljenih na ostvarenim praksama, te tekstova umjetnika i kustosa kroz realizacije rezidencija i priručnika kao moguća podloga za metodologije i istraživanja umjetničkih praksi u budućnosti.

Realizacija izložbe sufinancirana je sredstvima EU programa Kreativna Europa i Ministarstva kulture i medija RH.