20. svibnja 2022.

Izložba: Ide Ide Identitet by Spačke

U petak, 20.5. 2022., u organizaciji udruge Drugo more i nezavisne inicijative Spačke, Galerija SKC ugošćuje izložbu Ide Ide Identitet. Izložbu je moguće pogledati do kraja svibnja u radno vrijeme galerije.

Autori/ce: Lara Grdinić, Marija Blašković, Claudia Bošković, Toni Buškulić, Elena Štokavac, Dorian Jurešić, Nina Ćorić

Moramo li biti posebni? Je li običnost neudobna? U pretresanju vlastitih bića i potrazi za autentičnosti, pitamo se: koliko naš identitet određuju drugi? Dok se svakodnevno ogledavamo u intimnim prostorima samorefleksije i mjerimo potvrdu okoline u lajkovima i seenovima, strukture društvenih mreža vode nas hodnicima tuđih lica, provoda i postignuća.

Obasuti smo dijapazonom životnih stilova, inspiracijskim porukama i nebrojenim savjetima kako biti ono što jesmo. Kako se osjećamo pred ovim zahtjevima koji se podvaljuju pod izbore? Možemo li biti što jesmo u svijetu beskonačnih kopija bez originala?

Druga generacija polaznika/ca radionice Gledanje naglavačke suočava se sa solipsizmom i terorom samoodređenja. U svijetu u kojem je svatko poseban, a lifestyle je valuta kojom kupujemo svoju poziciju na ljestvici društvenih odnosa, oni pokušavaju prepoznati sebe. Umorni od šetnje šarenim dućanom identiteta, odbacuju slojeve identifikacija i lažnih autentičnosti ne bi li na trenutak osjetili olakšanje bezimenosti.

Polazeći od osobnog iskustva autori/ce pregovaraju s vlastitim identitetom istražujući autentičnost kao podvalu sistema ali i potencijal otpora i akcije u društvu interpasivnosti.

Izložba je rezultat radionice suvremene umjetnosti i kritičkog mišljenja Gledanje Naglavačke kroz koju su učenici trećeg i četvrtog razreda srednje škole te studenti prve i druge godine fakulteta realizirali autorske radove uz mentorstvo Elene Apostolovski i Petre Čargonje (nezavisna inicijativa Spačke). Program je proveden u organizaciji udruge Drugo more.

Drugo more je neprofitna organizacija koja se bavi produkcijom, promocijom, istraživanjima, obrazovanjem i diseminacijom informacija na području kulture.
Spačke su nezavisna inicijativa koja se bavi pretresanjem konvencionalnih načina gledanja kroz umjetničku praksu. Kroz radionice, izložbe, diskusije, intervencije i različite umjetničke akcije, Spačke se bave marginalnim perspektivama u umjetnosti i kulturi.

Organizatori: Drugo more i nezavisna inicijativa Spačke
Partneri: Studentski kulturni centar Rijeka, Galerija SKC
Program podržali: Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Rijeka – Odjel za kulturu

Drugo more je korisnik financijske podrške Zaklade Kultura nova.
Program je realiziran u okviru programa Refleks.