26. studenoga 2021.

SKC aktivist: Inicijativa za smanjenje poreza na menstrualne potrepštine

Peticija za smanjenje “ženskog” poreza u Hrvatskoj – u sklopu aktivističog programa SKC-a

U Hrvatskoj svaka deseta žena nema novca za kupnju dovoljno uložaka i tampona. Čak trećina žena i djevojaka prisiljena je kupovati manje kvalitetne menstrualne potrepštine zbog njihove cijene.

Inicijativa za smanjenjenje poreza na menstrualne potrepštine, koju čine: Ženska soba, Studentski kulturni centar, Rijeka SOS – centar za nenasilje i ljudska prava, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje – CESI, Ženska grupa Karlovac – “Korak”, HERA Križevci, Roditelji u akciji – RODA, Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež UŽRH, “Bolja budućnost”, Hollaback! Croatia, Ambidekster, K-zona, BaBe!, U dobroj vjeri, Neformalna inicijativa mladih – Mladforma, EMA – Prostor emancipacije, Centar za građanske inicijative Poreč i Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter, u suradnji sa saborskim zastupnicama pokreću peticiju za smanjenje “ženskog” poreza u Hrvatskoj na 5%. Naime, menstrualne potrepštine u Hrvatskoj oporezuju se kao luksuzni proizvod, s visokih 25%. Radi se o trećem najvećem porezu na robu široke potrošnje u svijetu. Ovako visoka stopa PDV-a na osnovnu higijensku potrepštinu potiče nejednakost i diskriminaciju u društvu. Ovim porezom pogođeno je više od polovice stanovništva kojemu je, zbog toga, znatno smanjena kvaliteta života. Važno je istaknuti da su žene u Hrvatskoj zbog “ženskog” poreza prisiljene kupovati manje kvalitetne menstrualne potrepštine ili si ih uopće ne mogu priuštiti.

Peticija je predstavljena na konferenciji za medije u Hrvatskom saboru, 26. studenog 2021. godine, a predstavljeni su i zahtjevi udruga vezani uz smanjenje “ženskog” poreza.

Peticija je od iznimne važnosti zbog toga što je Vlada Republike Hrvatske u više navrata odbila podržati prijedloge za smanjenje minimalne porezne stope od 5% čime je pokazala nerazumijevanje problematike. U Hrvatskoj porez na menstrualne potrepštine iznosi 25% te je treći najveći porez na robu široke potrošnje u svijetu. Visoka stopa PDV-a na osnovnu higijensku potrepštinu o kojoj ovisi polovica stanovništva, stvara nejednakosti u društvu.

Potrebne su zakonske izmjene koje će pridonijeti smanjenju diskriminacije i smanjenju menstrualnog siromaštva. Iz tog razloga pokrenuli smo peticiju kojom želimo potaknuti građane da budu solidarni sa ženama i djevojčicama.

Prema istraživanju udruge PaRiter može se pretpostaviti da se godišnji trošak menstrualnih potrepština penje i do 600  kuna, od kojih samo PDV iznosi 120 kn. Istraživanje je pokazalo ključne probleme s kojima se susreću žene u Hrvatskoj kada govorimo o menstruaciji:

  1. Menstrualni  sram  i  stid;
  2. Nerazumijevanje  i  osuđivanje  okoline;
  3. Nemogućnost  održavanja  adekvatne  menstrualne  higijene;
  4. Nedovoljno  poznavanje  različitih  oblika  menstrualnih potrepština;
  5. Nedostupnost  menstrualnih  potrepština  i  lijekova  za  smanjenje  bolova  tijekom menstruacije;
  6. Izostanak  s  radnog  mjesta,  iz  škole  ili  propuštanje  predavanja  na  fakultetu  zbog menstrualnih  bolova,  nedostupnosti  menstrualnih  potrepština  ili  nedostatnih higijenskih  uvjeta.

Higijenske potrepštine za žene nisu luksuz, a ukidanje poreza na higijenske potrepštine prijeka je potreba.

Nešto manje od 30.000,00 kuna grubo je procijenjeni iznos (okvirna procjena prema prosječnoj godišnjoj potrošnji na menstrualne potrepštine i lijekove kroz prosječno životno razdoblje) koji u svom životu prosječna žena izdvoji zbog „luksuza“ menstruacije.

I zato smo se, u sklopu aktivističkog programa SKC-a, kao i Sveučilišnog projekta #UNIRIstvari, pridružili aktualnoj Inicijativi za smanjenje poreza na menstrualne potrepštine!

Menstrualne supotrepštine nužnost, a ne luksuz. Stoga podrži smanjenje “ženskog” poreza na 5% kao prvi korak protiv diskriminacije, potpiši peticiju!