10. ožujka 2021.

Humanitarna izložba Umjetnički impulsi otpora nasilju

Ususret Danu žena u Galeriji SKC se od 25. veljače do 1. ožujka održava humanitarna izložba radova nastalih u studenom prošle godine tijekom kampanje Bitna.si.

Sedmodnevna kampanja Bitna.si održana je od 19. do 25. studenog 2020. godine povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja prema ženama. Inicijativu su podržale mnogobrojne umjetnice i udruge koje su kroz različite umjetničke forme progovorile o sveprisutnom nasilju prema ženama i o načinima borbe protiv istog.

Studentski kulturni centar Sveučilišta u Rijeci tom je prilikom pozvao mlade umjetnice na kreiranje umjetničkih impulsa otpora nasilju prema ženama. Tako su nastali radovi i slike potaknute objavljenim pričama žena koje su doživjele nasilje u javnom prostoru. Izlaganjem prikupljenih umjetničkih impulsa otpora poručujemo da su nam ljudska prava važna te progovaramo o neprihvatljivosti svih oblika nasilja.

Postaje li seksualno uznemiravanje dio naše svakodnevnice te da li ga kao društvo normaliziramo? Na koje načine možemo pružiti otpor nasilju? Nastali radovi progovaraju o pričama žena koje se često zanemaruju i problematiziraju odnos društva prema ovoj temi.

Tijekom petodnevne humanitarne izložbe u Galeriji SKC će se prikupljati donacije za Centar za nenasilje i ljudska prava (SOS Rijeka) koji pruža pomoć žrtvama svih oblika nasilja. Autorice radova su mlade umjetnice i studentice: Laura Šipoš, Tanja Blašković, Doris La Mazza, Kaja Resman i Petra Štajdohar.

Oslikale su radove potaknute pričama iz kampanje Bitna.si. Prikupljene donacije za njihove radove, namijenjene su udruzi SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava.

Napomena: program će se odvijati u skladu s trenutnim epidemiološkim mjerama. Posjetiteljima će se na ulazu mjeriti tjelesna temperatura te je broj ljudi u prostoru galerije ograničen. Obvezno je nošenje zaštitnih maski i održavanje propisane distance.