12. svibnja 2014.

FDU BEOGRAD OTVARA SMOTRU GLUMAČKIH AKADEMIJA

Smotra glumačkih akademija počinje u Filodrammatici u petak 16. svibnja izvedbom teksta “Bog Masakra” Yasmine Reze u režiji Igora Vuka Torbice i izvedbi studenata Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. Predstava počinje u 19:30. Ulaz je slobodan, a rezervacije se mogu napraviti na skc@uniri.hr

OLYMPUS DIGITAL CAMERA O predstavi redatelj kaže:

O čemu govorimo onda kad odbijamo da govorimo o sebi samima? Bog Masakra satirizira upravo ove pojave u društvu, ljude koji su odveć zaslijepljeni igranjem svojih društvenih pozicija i parove koji su toliko zagledani u sebe da su i u društvu drugih, usamljeni. Yasmina Reza ekonomično i na malom uzorku gradi sliku modernog svijeta postavljajući konkretan problem između dva bračna para koja nastoje u sat i pol razgovora pronaći rješenje i postići dogovor. Ova predstava rađena je kao stilska i žanrovska vježba studenata završne godine glume i režije. Ona okreće ustaljeni obrazac u kojem se već od prvog uprizorenja (Zürich, 8. prosinca 2006.) drama Bog Masakra postavlja u  kazališnim kućama širom svijeta u klasičnu scenu kutiju; ovdje je pak igra zatvorena u ring, a glumci su okrenuti jedni ka drugima, dok ih publika promatra iz neposredne blizine. Ipak, i pored zadanosti komornog igranja, glumci odlaze dalje od govornog humora, ne libeći se upotrijebiti elemente tjelesnog humora, slapsticka i gega.

Osim redatelja, autorski tim čine scenograf i kostimograf Veljko Stojanović i kompozitor Milan Marić, dok produkciju potpisuju Kristijan Šujević i Anastasija Zamahajev. Mentorice predstave su prof. Alisa Stojanović (režija) i prof. Biljana Mašić (gluma).

Igraju:
Iva Stefanović – Veronique