17. listopada 2018.

Diplomska predstava: Ljepotica iz Leenana

Sara Blažić i Anja Sabol, studentice Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci održale su diplomsku predstavu točnije crnu komediju s elementima melodrame i horora, koja tematizira odnos usidjelice Maureen (Sara Blažić) i njezine majke Mag (Anja Sabol) koje žive na brdu u malom mjestu Leenaneu, na zapadu Irske u okrugu Galway. Autor teksta Martin McDonagh u ovoj priči kroz odnos majke i kćeri uspijeva prikazati sve objektivne i subjektivne okolnosti promašenog i nedosanjanog sna, osobnog, socijalnog i nacionalnog.

Ljepotica iz Leenanea svojevrstan je obračun s mogućim ishodom ukoliko ostanemo živjeti u Hrvatskoj – njegov najgori mogući ishod. Iako brutalan, nasilan i beskompromisan McDonagh u ovom tekstu uspijeva postići zanimljivu i odmjerenu dozu crnog humora, pa čak i nježnosti i ljubavi. Njegovi su karakteri kompleksne ličnosti koje ne možemo tek tako, na prvu, lako osuditi – uzroci njihovih patologija skriveni su duboko u korijenu jedne nacije, naroda koji bi se simbolično mogao utjeloviti u liku majke – ona koja štiti, brine, ali i oduzima, gradi strahove, stvara marginalne ličnosti uplašene autoritetom i vlastitom nesigurnošću iz čijih života izbija potisnuta seksualnost i nasilje.

ULOGE: Maureen – Sara Blažić, Mag – Anja Sabol, Pato i Ray – Martin Grđan MENTORICE doc.art. Lenka Udovički i Nina Sabo

Voditeljica projekta je APURI studentica Anja Sabol, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.