26. siječnja 2022.

Studentski projekt – Film “Braća Karamazovi, knjiga šesta”

Autorstvo studentskog projekta, kratki film naziva “Braća Karamazovi, knjiga šesta” u trajanju od 15 minuta, uspješno potpisuje student Juraj Makarun.

Film se temelji na filozofsko-umjetničkom istraživanju počela. Tražeći okvir u kojemu izraziti ideje nađena je analogija u središnjem dijelu romana Braća Karamazovi, Fjodora Mihajloviča Dostojevskog. Također, zanimljivo je da je 2021. godina dvjestota obljetnica njegova rođenja (rođ. 11. studenog. 1821.) te je u tom pogledu i sama produkcija filma način obilježavanja rođenja velikog romanopisca.

Film prikazuje posljednji dan života starca Zosime u kojemu „je govorio o mnogočemu, činilo se da je htio sve kazati, sve još jednom iskazati prije smrti, ne radi poduke već je žudio da podjeli svoju radost i zanos da još jednom u životu istrese sve iz svoga srca“. U sam govor praćen slikama prirode uklopljeni su i drugi starčevi govori iz knjige jer je zapravo cilj izgovaranje kozmologije i metafizike Dostojvskog koja se temelji na kršćanskoj mistici. U svojim Dnevnicima Dostojevski govori kako je upravo taj – središnji dio romana isto tako i sam lik starca Zosime –njegov najintimniji portret i kulminacija romana, iz teksta se izvlače bitnosti, a ne kronološki red događaja odnosno iznošenje priče u obliku pripovijesti već je film reminiscencija bitnoga.

Tako je produkcija filma imala tri faze. Prva faza snimanja odvijala se u srpnju 2021. godine. Druga faza, odrađena u studenom 2021. godine, zaključila je produkciju igranih dijelova filma. Posljednja faza, faza snimanja kadrova prirode odvijala se u periodima između produkcije igranih dijelova, na Krku, Pagu, Cresu te Riječkom zaleđu.

Početno prijavljenji projekt pri realizacije dobio je veće razmjere te se filmskoj ekipi pridružuju profesinalni glumci (Zdenko Botić, Predrag Sikimić, Dean Krivačić, Petar Baljak). Film je trenutno u fazi postprodukcije.

Voditelj projekta je APURI student Juraj Makarun, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.