30. prosinca 2022.

Studentski fanzin .drugost – uspješno završen projekt

NAZIV PROJEKTA: Studentski fanzin .drugost
MJESTO PROVEDBE: Rijeka
VRIJEME PROVEDBE: od 1.1.2022. do 30.12.2022.

CILJ: Izdati treći broj studentskog fanzina .drugost (u tiskanom i online izdanju) te napraviti kreativno-akademsku manifestaciju koja će biti produkt studenata/ica kulturalnih studija Filozofskog fakulteta u Rijeci te susjednih zemalja, i usustaviti tradiciju koja će se nastaviti i nakon završetka ovog projekta u vidu produkcije i izdavanja fanzina pod vodstvom novih generacija studenata i studentica. Također, cilj je bio studentima i studenticama kulturalnih studija ponuditi praktičan način primjene svojih znanja stečenih tijekom studija, kao i prostor vidljivosti. Cilj smo ostvarile izdavanjem trećeg broja u tiskanom i online izdanju, proširenjem uredništva na još tri članice s različitih godina studija. Osim toga, obavile smo razgovor s drugim studentima i studenticama koji su zainteresirani za nastavak stvaranja drugih brojeva fanzina čime smo ostvarile svoj cilj usustavljanja tradicije. Umrežile smo studente i studentice kroz predstavljanje trećeg broja uživo.

Online izdanje fanzina dostupno je studentskoj i široj publici, a u organizaciji je sudjelovalo 6 studentica.

Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda

Projekt je povećao vidljivost Odsjeka za kulturalne studije te studenata i studentica koji studiraju navedeni smjer. Samim time šira studentska populacija upoznala se s temama i radom Odsjeka što povećava zainteresiranost za daljnje suradnje među studentima i studentica različitih smjerova na Sveučilištu u Rijeci. Projekt je poslužio kao platforma za objavljivanje studentskih radova i time omogućio da dosad neobjavljeni radovi budu vidljivi u javnosti. Projekt je doprinio Sveučilištu u Rijeci i studentskoj zajednici kroz suradnju s drugim fakultetima u regiji (Sveučilište u Beogradu).

Provedba projekta značila nam je puno u vidu širenja našeg stečenog znanja za vrijeme studiranja s mlađim kolegama i kolegicama. Željele smo kroz ovaj projekt pokazati kako se s malo slobodnog vremena, sa skromnom financijskom potporom, ali s ogromnom željom i entuzijazmom puno toga može i da su studenti i studentice vrlo sposobni kada vide jasni cilj do kojeg žele stići. Iz tog razloga smo ponosne same na sebe i zahvalne na svakoj potpori da naš projekt uspije.

Voditeljica projekta je FFRI studentica Lucija Sučić, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.