20. lipnja 2018.

Priče iz prakse : Klasično dobar provod

Pozivamo vas da nam se pridružite u subotu, 23. 6. 2018. u 19:30 sati, u dvorani Filodrammatice (Korzo 28, prvi kat) gdje će se održati koncert klasične glazbe, u izvedbi:

Petar Njegovan, viola

Sandro Vešligaj, klavir

Također, upoznat ćemo se sa mladim glazbenikom Petrom Njegovanom, studentom viole na glazbenoj Akademiji u Ljubljani, kroz razgovor o glazbi. Bavit ćemo se pitanjima primjenjivosti glazbe, suživota s glazbom, obrazovanjem i radom u području glazbe te će nas Njegovan provesti kroz kratki prikaz Kako slušati klasičnu glazbu?

Program koncerta:

Johannes Brahms , Sonata za violu i klavir u f -molu

1. Allegro appassionato
    II. Andante un poco Adagio
    III. Allegretto grazioso
    IV. Vivace

Petar Njegovan

Rođen je u Puli 22.9.1994. godine. Glazbeno obrazovanje započinje u klasi prof. Sanje Pančevski u OGŠ “Slavko Zlatić” u Poreču. Nakon završenog osnovnoškolskog obrazovanja, školovanje nastavlja u SGŠ “Ivan Matetić Ronjgov” u Rijeci u klasi prof. Danijela Trinajstića a maturira u klasi prof. Krunoslava Marića. Prvu godinu studija na Muzičkoj akademiji u Zagrebu odslušao je u klasi profesorice Marije Čepulić. Trenutno studira u klasi profesora Emila Cantora na Akademiji za glasbo u Ljubljani. Godine 2007. sudjelovao je na Državnom natjecanju učenika i studenata glazbenih i plesnih škola, kao član komornog sastava s kojim su osvojili 1. mjesto i 2. nagradu u svojoj kategoriji. Iste je godine sa komornim sastavom sudjelovao na “3. INTERNATIONAL MUSIC COMPETITION” u Trstu za koje su dobili diplomu. Kao osnovnoškolac nastupao je redovito na koncertima a to se održalo i u srednjoškolskom obrazovanju gdje nastupa kao solist, član komornih sastava i orkestra. Nastupio je u ciklusu Glazbene mladice Istarske županije koja promovira mlade talente svoje regije na koncertima u Puli, u Povijesnom muzeju i Istarskom Narodnom Kazalištu, Novigradu, Buzetu i Labinu. Kao maturant dobio je priliku svirati kao solist uz gudački orkestar svoje škole u sklopu “Prvih Kresnikovih dana” održanih u Pomorskom i Povijesnom muzeju u Rijeci na jednoj od najbolje izrađenih Kresnikovih violina. Ljeto 2013. pohađa dio masterclass-a kod maestra Dejana Bogdanovicha u Chioggi-Venezia (Italija) te svira na koncertu polaznika u Auditoriumu San Niccolo. Tijekom istog ljeta nastupa u sastavu „Istraphonic orchestra“ pod ravnanjem maestra Denisa Modrušana u Eufrazijevoj bazilici u Poreču, Umagu i Labinu te u sastavu „Trio con brio“ u Vrsaru i Taru. Na Silvestrovo 2013. nastupa kao gost na cjelovečernjem koncertu sopranistice Cynthije Hansell Bakić uz klavirsku pratnju Vesne Ivanović Ocvirk. Kao student (ak.god. 2013./2014.) član je Zagrebačkog orkestra mladih sa kojim je u sklopu dvaju projekata nastupao u maloj dvorani koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog od kojeg je jedan projekt ostvaren pod ravnanjem maestra Jonathana Tilbrooka. Nastupao je i sa Venezuelanskim orkestrom mladih u velikoj dvorani koncertne dvorane Vatroslav Lisinski.

Sandro Vešligaj

Sandro Vešligaj rođen je 1991.g. u Puli gdje maturira na GŠ Ivana Matetića Ronjgova – Pula na klavirskom (u klasi Biserke Kuhta, prof.) i teorijskom odjelu. Nakon preddiplomskog i diplomskog studija klavira na riječkom područnom odjelu MA Zagreb, obranom specijalističkog rada završava i poslijediplomski umjetnički specijalistički studij na Muzičkoj akademiji Zagreb te stječe akademski naziv sveučilišnog specijalista muzike (mentor: izv. prof. art. Vladimir Babin, komentor: red. prof. art. Jakša Zlatar). Sudionik je i dobitnik brojnih visokih nagrada na nacionalnim i međunarodnim  natjecanjima: HDGPP solisti (2007, 2011, 2013), komorni sastavi (2008, 2011), Mladi virtuozi u Zagrebu (2010), Pianoforte-Poreč (2010), Chopin Golden Ring u Sloveniji (2010), Lions Grand Prix-Rijeka (2011), Premio Marizza Trieste (2013). U više navrata nastupao je u ciklusima mladih glazbenika Glazbene staze u maloj dvorani Lisinski u Zagrebu, Glazbene mladeži Mo. Vinko Lesić u Splitu, Virtuoso, Hrvatske glazbene scene mladih, Istarske glazbene scene mladih. Kao solist, komorni glazbenik i korepetitor ostvario je nastupe diljem Hrvatske, kao i u Sloveniji, Austriji, Italiji, Srbiji te BiH. Dobitnik je Oskara znanja za ak. g. 2011/2012, nagrade za izvrsnost koju dodjeljuje MZOS. Godine 2013. proglašen je najboljim studentom prvostupnikom Muzičke akademije Zagreb, a 2014. također je jedan od magistara generacije. Zaposlen je na Muzičkoj akademiji Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u zvanju višeg asistenta.

Klasično dobar provod dio je programa Priče iz prakse Galerije SKC. Priče iz prakse nastale su sa namjerom omogućavanja studentima, učenicima, amaterima i znatiželjnicima uvid u konkretna iskustva od strane dugogodišnjih praktičara iz pojedinih područja umjetnosti. Priče iz prakse ciklus je radionica i predavanja o umjetničkoj tehnologiji i struci. Ugošćeni predavači dolaze iz različitih područja rada u kulturi te se osim njihovih iskustva opetovano govori o pitanju – što uopće umjetnost jest. Istražujemo primjenjivost umjetničkih područja u društvu, mogućnosti rada i zarade; obrazovanja – kako bi olakšali budući proboj mlađim generacijama.