31. siječnja 2017.

LaboARTorij slikarstva (akril) i medijske umjetnosti

Projekt LaboARTorij edukacijski je program nastao u suradnji Kluba studenata povijesti umjetnosti ARTeFACT pri Društvu povjesničara umjetnosti Rijeke i Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Projekt se provodi u vidu radionica i predavanja namijenjenih svim studentima Sveučilišta u Rijeci, no ponajviše studentima Povijesti umjetnosti. Prva radionica LaboARTorija održana je tijekom zimskog semestra akademske godine 2015./2016. na temu grafike, koja je naišla na vrlo dobar odaziv i interes što je potaknulo želju organizatora za nastavak ove suradnje.

Projekt je nastao iz želje povezivanja dviju srodnih i međusobno ovisnih struka te iz potrebe za nadopunjavanjem programa studija povijesti umjetnosti praktičnim i teoretskim znanjima. Sudjelovanjem u radionicama stječe se potpuniji uvid u likovne tehnike te se, kroz upoznavanje različitih medija, dolazi do dubljeg razumijevanje određenih umjetničkih djela te procesa njihovog nastanka, što u konačnici dovodi do uspješnije interpretacije umjetničkih djela.

U ljetnom semestru akademske godine 2015./2016. održana su predavanja i radionice slikarskih i crtačkih tehnika (akril), a u zimskom semestru 2016./2017. godine radionice medijske umjetnosti.

U prvom dijelu programa, namijenjenog slikarskim i crtačkim tehnikama, održano je desetak radionica usmjerenih na tehnike crtanja grafitnim olovkama, ugljenom, pastelama, tušem, akrilnom bojama te uljem na platnu. Osim toga, bavili su se i aspektom tehnike eksperimentalnog crteža kako bi potaknuli kreativno izražavanje i istražili mogućnosti različitih likovnih tehnika pri oblikovanju umjetničkog djela.

Drugi dio programa održao se u zimskom semestru akademske godine 2016./2017. a glavna tema su bile fotografija i intermediju. Održano je također desetak radionica usmjerenih na fotografiju te medijski orijentiranu umjetnost kao što je audio, video, film te performans.

Voditeljica projekta je FFRI studentica Nikolina Dostal, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.