07. travnja 2020.

Kulturna baština kroz studentski objektiv

Hana Barić i Maja Wiena Benić, studentice povijesti umjetnosti pri Filozofskom fakultetu u Rijeci, pokrenule su projekt „Kulturna baština kroz studentski objektiv“.

Projekt se temelji na izradi vizualno – edukativnog programa, kao dokumentarni film. Rijeka i njezina okolica su ciljano područje, a film bi se odvijao kronološkim slijedom, od antike do moderne umjetnosti.
U okviru jednog razdoblja prezentirala bi se povijest grada s relevantnom i zanimljivom kulturnom baštinom (zgrade, crkve, slike, kipovi, spomenici, umjetnici, lokaliteti). Uz navedeno, dokumentarni film sadržavao bi intervjue sa stručnim osobama (profesorima, kustosima, arheolozima i ostalim kompetentnim pojedincima).
Također, kako bi izbjegli uobičajen pristup, dokumentarni film zamislili su kao napet i dinamičan proizvod, popraćen inspirativnim skladbama i atraktivnim kadrovima.

Snimili bi sljedeće lokacije:

Posljednji dio filma obuhvat će dodatne neobične/atraktivne lokalitete kao na primjer napuštene zgrade koje imaju zanimljivu priču. Cilj im je na taj način stvoriti zainteresiranost za obnovu.

Želimo na specifične načine ukazati na značaj baštine i samu priču o njoj bilo da se radi o arhitekturi, slikarstvu i kiparstvu ili nekom sasvim drugom umjetničkom izričaju! Također, žele doprinijeti promjeni trenutnog statusa quo: „Kulturna baština je žrtva zaborava.“

Voditeljica Hana Barić o projektu “Kulturna baština kroz studentski objektiv

Voditeljica projekta je FFRI studentica Hana Barić, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.