15. listopada 2019.

Izložba – STIFF: U tren oka

U petak, 18. listopada s početkom u 22:30, u okviru STIFF festivala, Galerija SKC, ugostit će izložbu “U tren oka“.

Izložba “U tren oka”

Pri 6. izdanju STIFF festivala predstavlja se izložba gif animacija internacionalnih autora koja je razvijena u edukativnom programu za studente.
Studenti Hana Barić, Petra Bezjak, Nina Orlović i David Čarapina uz Galeriju SKC sudjelovali su u selekciji, postavu i radionici “Primijenjeni video 2019.” u organizaciji udruge Filmaktiv.
Radionica koju je vodio umjetnik Damjan Sporčić (Oblik 3) obuhvatila je razna softverska i hardverska znanja vezana uz VJ – ing i videomapiranje a u konzultaciji s voditeljicom/kustosicom Galerije SKC Elenom Apostolovski razvijen je i postav same izložbe, u obliku audio – vizualnog ambijenta!

Format animirane grafičke razmjene (GIF) digitalni je format datoteka s dugom poviješću unutar internetskih kultura i digitalnog sadržaja. Zamišljen je još u ranom webu (1987) ali njegova popularnost iznimno raste tek 1995. kada Netscape Navigator 2.0 animiranom GIF formatu omogućuje funkciju loopa. Danas možemo reći da je Gif jedan od najkorištenijih i najgledanijeg video formata na društvenim mrežama.

Gif kao svojevrstan “haiku” videa crpi svoju snagu iz kratkog trajanja(reproducira izolirani trenutak nekog većeg narativa) i beskrajne repeticije (loop-a) koja omogućuje da se prenese više razina značenja u jednom dahu. Ova simbolička složenost čini ga idealnim kreativnim alatom za propitivanje, reagiranje i satiru aktualnih zbivanja u društvu. Izložba U TREN OKA zamišljena je kao ambijentalni audio-vizualni doživljaj koji promišlja temu straha u suvremenom kontekstu kroz radove tridesetak međunarodnih GIF animatora.

Umjetnici: Sandra Araújo (PT), Lavoslava Benčić (SI), Patrik Bock (DE), Petra Brnardić (HR), Ming Chieh Chen (TW), Hugues Laplante Clément (CA), Hasan Daraghmeh (NO / PS), Kristijonas Dirse (BE), Milad Forouzandeh (IR), Zhang Haotian (US), Sandra Janjatović (RS), Teja Miholič (SI), Aaron R. Moreno (CU), Sidney Mullis (US), Dylan Myones (US), Ziad Nagy (UK), Tina Radosavljević (HR), Noemi Ribić (HR), Anna Christine Sands (US), Rajat Sharma (DE), Lior Shkedi (NL / IL), Luna Strmotić (HR), Julia Świtaj and Filip Chlebicki (PL), Andrea Taraš (HR), Wayner Tristao (BR), Goran Zmaić (HR), Emiliano Zucchini (IT)

Kustosica: Elena Apostolovski, Galerija SKC
Umjetnički savjetnik i mentor: Damjan Šporčić, Oblik 3