07. lipnja 2018.

Diplomski rad: Uglazbljena tekstura stakla

Uglazbljena tekstura stakla projekt je koji je nastao kao dio diplomskog rada studentice Jelene Vidolin, na Akademiji primijenjenih umjetnosti.

Cilj je bio spojiti rad u mediju stakla i završni koncert polaznika glazbenog tečaja Narodnog učilišta.

Tijekom rada sa staklom autorica je upoznala tehniku fuzije pomoću koje su, recikliranjem staklenog krša nastali objekti prezentirani na pozornici. Čistoću i transparentnost staklene materije pvezala je s vodom i zbog te je asocijacije odabrala plavu boju stakla. Element vode, također, koristi jer upućuje na održivost života na našoj planeti.

Cijela ideja je realizirana  u „satkanim“ nakupinama stakla koje promatrača podsjećaju na koralje iz morskih dubina ili na raspršene završetke morskih valova. Budući da je glazba, a osobito pjevanje za autoricu, velika inspiracija, ideja je bila da dijelove rada donese na pozornicu, kao scenografsko uređenje te istovremeno izložbene primjerke koje je publika bila pozvana nakon koncerta razgledati.

Takva scenografija, ili „izložba na pozornici“, uz korištenje adekvatne rasvjete, na kvalitetan način korespondira s ritmom i ugođajem glazbe. Događaj se održao 4. i 6. 6. 2018., u Filodrammatici.

Voditeljica projekta je APURI studentica Jelena Vidulin, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.