27. travnja 2023.

20 godina Zaklade – Priča o nagrađenim znanstvenicima i umjetnicima

Izložba kojom Zaklada Sveučilišta u Rijeci slavi svoju 20. obljetnicu djelovanja “preselila” je s Korza na Kampus.

Povodom 20. obljetnice djelovanja na izložbenim plakatima Zaklada predstavlja 20 znanstvenika i umjetnika koji su na početku svoje znanstvene ili umjetničke karijere bili među prvim dobitnicima Nagrade Zaklade Sveučilišta.

– Izložba prikazuje naših prvih 20 dobitnika u njihovim mladim istraživačkim danima te je zamišljena kao svojevrsni vremeplov. Radi se o ljudima iznimno zanimljivih akademskih karijera te vjerujem da je cijeli sustav vrednovanja, prepoznavanja i nagrađivanja znanstveno-istraživačkih uspjeha za njih bio motivirajući i značajan, kao i to da je cjelokupna klima utjecala da ostanu na riječkom Sveučilištu gdje i danas doprinose svojim znanjem i radom, istaknula je ravnateljica Zaklade Bojane Ćulum Ilić govoreći kako se navedenom izložbom, osim dvadeset godina Zaklade Sveučilišta u Rijeci, obilježava i pedeset godina samoga Sveučilišta te 390 godina visokog obrazovanja u Rijeci.

Otvorenju izložbe prisustvovali su i brojni nagrađeni znanstvenici, predstavnici osnivača Zaklade rektorica riječkog Sveučilišta Snježana Prijić Samaržija i pročelnica županijskog Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu te Damir Zec, predsjednik Upravnog odbora Zaklade Sveučilišta u Rijeci.
Čestitajući Zakladi na jubilarnoj obljetnici djelovanja, rektorica Prijić Samaržija kazala je da izložba pokazuje bit Sveučilišta, a to su njegovi ljudi.

– Vrijednost svake institucije su njezini ljudi te imamo duboko uvjerenje da je važno prepoznati ljudi te im dodijeliti nagrade koje su sigurno poticajne za daljnji rad.

Navedena izložba, koja se može pogledati do 15. svibnja, samo je dio aktivnosti kojima će Zaklada Sveučilišta u Rijeci proslaviti svoj okrugli broj te su u pripremi niz aktivnosti, različitih predavanja, okruglih stolova i projekata.

Fotogalerija s otvorenja dostupna je na objavi UNIRI mrežnoj stranici.

Tekst autorice Brune Matičić preuzet je s portala Novi list.