19. siječnja 2022.

Svijet mora: kiparska inspiracija u oblikovanju dječjeg igrališta

Projekt pod imenom “Svijet mora: kiparska inspiracija u oblikovanju dječjeg igrališta” diplomski je rad koji se bavi istraživanjem principa, trendova i problematike oblikovanja elemenata dječjih igrališta na otvorenom prostoru, onih formalnih te industrijski oblikovanih, ali i neformalnih.

Opći cilj projekta bilo je stvaranje prototipa dječjeg igrališta kao umjetničke i skulpturalne intervencije u prostoru, a na način da ona potiče na više različitih tipova igre, aktivnosti i poučavanja.

Sam izgled igrališta se mijenjao, kako su se mijenjale i stvarale različite razrade rješenja, no svrha je uvijek bila ista – igra, druženje i učenje!

Elementi unutar ovog igrališta inspirirani su motivima mora kako bi se kroz igru potaknula svijest o njegovom očuvanju, ali i skrenula pozornost na važnost održivog života te univerzalnih umjetničkih vrijednosti. Na taj se način pruža jedinstveno iskustvo igre i učenja, potiče djecu na maštanje i kreativnost, pomaže pri usvajanju motoričkih sposobnosti te uključuje različite aspekte učenja kao što su kreativno mišljenje i rješavanje problema.

Sam projekt se sastojao od nekoliko dijelova;

Galerija

Voditeljica projekta je APURI studentica Jana Sobol, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.