27. siječnja 2022.

Studentski projekt – dokumentarni film “RiBirth”

U subotu, 29. siječnja 2022., premijerno će se u Klub mladih Rijeka prikazati “RiBirth”, dokumentarni film o povijest Rijeke iz studentske perspektive.

Studenti ukratko o projektu Kulturna baština kroz studenski objektiv – RiBirth:

Sažeti gotovo kompletnu povijest grada Rijeke u jedan dokumentarni film bio je poprilično velik zalogaj za sve nas. U priču smo ušli s velikim očekivanjima i entuzijazmom, a završili smo ju jednako zadovoljni, iako puno više iscrpljeni. Snimanje i montiranje se zbog svih recentnih događaja podosta razdužilo, pa je sve skupa trajalo čitavih godinu dana. U tom periodu smo zaista mnogo toga naučili, bilo je jako zanimljivo iskustvo ispričati priču o gradu u kojem smo proveli naše najbolje godine, o gradu koji nam je zaista prirastao srcu. Okušali smo se svi skupa u nečem sasvim novom, od posjeta lokalitetima, pisanja scenarija, režiranja scena te ostalih produkcijskih poslova – sve je to neizmjerno probudilo našu kreativnost i ako ništa drugo, produbilo naša znanja o povijesnoj i kulturnoj sferi Rijeke i Kvarnera. Sva ta povijest, dešavanja, razni događaji, promjene i sve ono što je iz toga proizašlo čine Rijeku zaista specifičnom i upravo smo ju kao takvu htjeli prikazati, a kako smo mi svi studenti, raditi suhoparni dokumentarac nikako nije bila opcija. Iz toga razloga smo pokušali na naš način prikazati kronološki razvoj grada te uključiti i ostale studente kako bi ponovno oživjeli povijest i time osvježili sadašnjost.

Galerija fotografija sa snimanja

Voditeljica projekta je Hana Barić, studentica APURI, a projekt je su(financirao) Studentski kulturni centar Sveučilišta u Rijeci.