01. lipnja 2022.

Slikarski pokušaj – uspješno završen projekt

NAZIV PROJEKTA: Slikarski pokušaj
MJESTO PROVEDBE: Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci
VRIJEME PROVEDBE: od 10.4.2022. do 26.5.2022.

CILJ: educirati studentice i studente neumjetničkih studija Sveučilišta u Rijeci o osnovama likovnog govora; povećati interes za slikarstvo i vizualnu umjetnost kod mladih općenito, stjecanje novih poznanstava među studentima raznih sastavnica Sveučilišta. Ciljevi projekta realizirani su kroz četiri susreta likovno- edukativnih radionica, prilikom kojih su polaznici upoznati sa temeljnim likovnim pojmovima i pravilima koje su praktično primijenili na klasičnim motivima izvedenim u osnovnim crtačkim i slikarskim tehnikama. Petim tjednom, kao zadnji susret u hodniku slikarske katedre na Akademiji primijenjenih umjetnosti, otvorena je izložba radova studenata polaznika radionica gdje su javno pokazani rezultati istih. Tim događajem polaznici su imali priliku iskusiti što znači postav izložbe, koju ulogu u prezentaciji rada ima prostor te kakav je uopće  osjećaj predstaviti svoj rad određenoj publici.

Ukupno 14 studentica i studenata sudjelovalo na radionici, 3 studentice/student u organizaciji.

Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda

Studenti su dobili priliku kreativno upotpuniti slobodno vrijeme i okušati se u vještinama za koje su imali interesa, ali nedostatak vremena ili sredstava. Projekt je studentima (kako voditeljima radionica tako i polaznicima) pružio odličnu priliku za razmjenu mišljenja i iskustava, razvijanje poznanstava i potencijalnih interdisciplinarnih suradnji. Bitno za napomenuti da je ekipa polaznika dolazila s raznih studija: Medicinskog fakulteta, Odjela za biotehnologiju i istraživanje lijekova, Učiteljskog fakulteta, Filozofskog fakulteta – studiji Psihologije i Kulturologije te Građevinskog fakulteta.

Motiv i ideja za osmišljavanje ovakvog projekta javilo se prilikom održavanja grupne izložbe ”Otok” (sufinancirane od strane SKC-a 2021.), nailaskom na studente studija matematike koji su iskazali interes za pomnije ”čitanje slika” i shvaćanje umjetnosti koja im je nepoznat pojam. Osmišljavanje radionica i prilagodba raznolikim  afinitetima predstavljali su izazov, dok je provedba projekta prvenstveno značila primjena znanja stečenog kroz pet godina studija na Akademiji te prvo i dragocjeno iskustvo u osmišljavanju i održavanju radionica,  za koje vjerujemo da smo se dobro snašli.

Voditeljica projekta je APURI studentica Doris La Mazza (uz ostatak tima), a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.