21. siječnja 2022.

Izložba: „Od manjka glava ne boli”

„Od manjka glava ne boli” studentska je izložba kroz koju Diana Zubak, mlada umjetnica i studentica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, progovara o temi prevencije karcinoma dojke i važnosti samopregleda te se zalaže za borbu protiv stigmatizacije oboljelih žena. Otvorenje će se održati u petak, 28. siječnja 2022. u 20 sati, a izložba će se moći posjetiti do 9. veljače 2022.

Izložba „Od manjka glava ne boli”, koja prikazuje analogne fotografije trinaest oboljelih žena kao i predmete koji su obilježili njihov proces liječenja te portal Mamo.hr, namijenjen oboljelima od svih vrsta karcinoma, čine studentski projekt!

Tijekom izložbe, putem donacija za umjetničke radove, prikupljat će se sredstva za udrugu Nismo same iz Zagreba te Caspera iz Splita.

O samoj izložbi autorica Diana Zubak kaže:

„Od manjka glava ne boli” predstavlja trinaest stvarnih priča žena i članova obitelji oboljelih od karcinoma, diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Kroz svaku priču vidim borbu i hrabrost koja je obilježila i život moje majke, a samim tim i moj život, nakon što je oboljela 2019. godine. Izložba „Od manjka glava ne boli” predstavlja borbu protiv predrasuda prema oboljelima od karcinoma. Žena bez dojke nije manje žena, samo zato što joj nedostaje dio tijela. Žena bez kose ne prestaje biti žena, samo zato što joj je otpala kosa u borbi protiv bolesti. Svaka osoba oboljela od karcinoma ostaje ono što je i bila, osoba sa željama, potrebama, planovima, emocijama kao i svaka zdrava osoba. Pričama osoba oboljelih od karcinoma izložba daje prostor u kojem mogu ostaviti trag i svoje poruke, nama, promatračima.

Stoga pozivamo posjetiteljice i posjetitelje da pomno pročitaju svaku priču. Uz razumijevanje i prihvaćanje, one su tu da podignu svjesnost u borbi protiv zloćudnih bolesti. One su tu i kao direktan poziv da brinemo o sebi. Podsjetnik da samopregled i preventivan pregled daju priliku za život.

Hvala svim ženama koje sudjeluju na izložbi i bezrezervno nam poklanjaju dio svog života: Monika Baranić, Mateja Barić, Maja Bojić Drinovac, Katica Crnković, Marina Čatak, Tajana Dorić, Sonja Grgat, Tajma Gosto, Anja Kukor, Nada Mirošević, Kristina Šimunić, Tena Šnajder i Marina Zubak.

Detaljnije o portalu (koji je dio studentskog projekta Diane Zubak): MAMO.HR

Portal s informacijama i savjetima vezanim uz karcinom dojke i ostale karcinome.

Portal je namijenjen svim osobama koje se bore s karcinomom, ne samo dojke, nego i svim vrstama karcinoma. Namijenjen je svima koji su uključeni u samu priču svake oboljele osobe, bila to obitelj, prijatelji, znanci ili poslodavac.
Zamišljen je kao osobni, edukativni, ali i mjesto za sve koji žele članke, priče i razgovore, bez „dlake na jeziku”.
Pisati o emocijama, otvoriti se, možda je najteži dio puta, ali donosi svojevrsno oslobađanje i probijanje zida šutnje o jednoj od vodećih bolesti današnjice i svega onoga što ona donosi. Od dijagnoze do izlječenja ili nastavka liječenja u slučajevima metastatskih karcinoma. Ne postoji tabu tema, sve što muči oboljele papir ili stranica može istrpjeti. Međusobna podrška donosi veliku dobrobit u psihološkom smislu, jer najbolje se razumiju oni koji prolaze kroz isto. Podrška okoline veoma je bitna oboljelima jer se tako osnažuje svaki korak kroz bolest.

Dobro nam došle i došli na Mamo portal!

Napomena: Radno vrijeme Galerije SKC je radnim danom i subotom od 17 do 20 sati. Program će se odvijati u skladu s trenutnim epidemiološkim mjerama. Za ulazak na izložbu NIJE potrebna Covid potvrda, no obvezno je nošenje zaštitne maske te je broj posjetitelja unutar prostora galerije ograničen.

Voditeljica projekta je APURI studentica Diana Zubak, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.