11. prosinca 2021.

Diplomska izložba: Korelacija čovjeka i vuka

Izložbeni program u Galeriji SKC za 2021. godini završio je diplomskom izložbom „Korelacija čovjeka i vuka” Tereze Vukić, mlade umjetnice i nedavno diplomirane slikarice s Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Otvorenje je održano u petak, 10. prosinca 2021. u 19 sati.

Motivi životinja u umjetnosti vrlo su česta pojava koju je moguće pratiti još od prvih zidnih oslika u pećinama koji su začeci kreativnog izražavanja čovjeka. Unatoč tome, životinje su poglavito zastupljeni nositelji određene simbolike; kao predmet interesa okultnih rituala, mitologija, kršćanske ikonografije ili ipak kao dekorativni detalji.

Terezin slikarski rad svojevrstan je kritički osvrt na negiranje životinjske odnosno vučje emocionalne sposobnosti i svijesti koje je i danas prisutno. Radeći u kombiniranoj tehnici akrila i ugljena, umjetnica svojim vlastitim likovnim jezikom nastoji  izraziti emociju i ekspresiju vuka te istaknuti njegov karakter i sličnosti s ljudima. Serija slika prikazuje vukove u raznim mentalnim stanjima i ekspresijama zaigranosti, ljutnje i napetosti. Odmičući se od antropomorfnog tretiranja vuka kao simbola zla, smrti ili agresije, svojim slikarskim izražajnim stilom umjetnica poziva promatrača na dublje promatranje i promišljanje prizora vuka kao takvoga.

Motiv divlje zvijeri Terezi je poslužio i kao metafora za razumijevanje i oslobađanje osobnih i likovnih blokada. Tijekom procesa izrade serije radova tema koju je analizirala potaknula ju je na zastajanje, promatranje, upijanje, osluškivanje i djelovanje. Na taj način proces rada zapravo simbolizira intimne procese unutarnjeg rasta. Svoje strahove, blokade, dvojbe i nesigurnosti autorica izražava putem vlastitog likovnog jezika, ponovno uspostavljajući vezu sa svojom unutarnjom biti, a ono istinsko i intuitivno oslobađa kroz vlastiti stvaralački slikarski rad. „Žena – vučica mora imati slobodu govora, kretnje, ljutnje i stvaranja”.

Izložba je bila otvorena do 20. prosinca 2021.

O autorici:

Tereza Vukić  diplomirala je slikarstvo na studiju primijenjenih umjetnosti na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2021. godine. Javna izlaganja je započela 2017. godine te je do sada sudjelovala na skupnim izložbama u Rijeci, Zagrebu, Labinu i Puli. Sudjelovala je na dvije internacionalne izložbe; Kranj (Slovenija) i Sofija (Bugarska). U lipnju 2020. godine ostvarila je prvu samostalnu izložbu pod nazivom ‘3ALOG’ istoimenog umjetničkog kolektiva troje autora. Od 2020. godine članica je HDLU-a Istre, a od 2021. godine i članica ULUPUH-a. U njezinom stvaralaštvu prevladavaju mediji slikarstva i stakla. Staklo često kombinira sa slikarstvom, pritom stavljajući oba medija u fokus. Boje i igra svjetlo-sjena karakteristični su za njezin izričaj u mediju stakla. U svojim radovima istražuje korespondenciju čovjeka i životinje, no isto tako nastoji ekspresivnim načinom izraziti vlastite doživljaje i emocije. U slikarskom radu za konstrukciju prostornih planova najčešće se koristi bojom odnosno kolorističkom perspektivom. Paleta kojom se služi sastoji se od primarnih, sekundarnih i tercijarnih boja. Ritmom boja i slojevitom gradnjom slike, ostvaruje svojevrsni dojam prostornosti i atmosfere. Instinktivni, gotovo nagonski potezi kista i ugljena velikim su dijelom karakteristični za autorski slikarski i crtački rukopis. Kombinirajući iracionalnu i racionalnu metodu slikanja, u svom radu umjetnica dopušta boji da curi niz podlogu, stvarajući relativni efekt dovršenosti, odnosno nedovršenosti slike. Kroz motive životinja nastoji prikazati životinjsku emocionalnu sposobnost, ali i izraziti osobna, intimna unutarnja stanja i procese.

Napomena: program će se odvijati u skladu s trenutnim epidemiološkim mjerama. Za ulazak na izložbu NIJE potrebna Covid potvrda, no obavezno je nošenje zaštitnih maski. Broj ljudi u prostoru galerije je ograničen.

Voditeljica projekta je APURI studentica Tereza Vukić, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.