19. ožujka 2018.

8. Dan povijesti umjetnosti – Grad i njegova baština

Dan povijesti umjetnosti  projekt je studenata Odsjeka za povijest umjetnosti (FFRI) – ujedinjenih u Klub studenata povijesti umjetnosti ARTeFACT  koji  istražuju te studentima i široj javnosti prezentiraju teme s područja povijesti umjetnosti. Ovogodišnji, osmi Dan povijesti umjetnosti  pod naslovom Grad i njegova baština bavio se  urbanom baštinom i svojom temom se izravno nadovezao na Europsku godinu kulturne baštine.

Na navedenu temu održan je stručni skup s predavanjima stručnjaka: Ranko Starac,  Riječki Stari grad i Gradina na Trsatu – putevi i stranputice u očuvanju i prezentaciji antičke i srednjovjekovne arhitektonske baštine, Goran NikšićSloženost i proturječje u Dioklecijanovoj palači,  Nataša Nefat, Gradovi koji nestaju: Dezurbanizacija, arheološka ruševina i obnova. Komparativna usporedba Plomina, Dvigrada i Bala, Natalia Beg, Grad Rab nekad i danas  i studenta Bruna Raguža, O problemu spolija- s posebnim osvrtom na spolije grada Senja. Nakon stručnog skupa uslijedilo je otvorenje izložbe studentskih radova, Spoliji u urbanim prostorima. U sklopu Dana PU provedene su i dvije radionice: Potraga za blagom za osnovnoškolski uzrast  u suradnji s  Centrom za industrjsku baštinu i Inventarizacija Starog grada namijenjana srednjoškolcima i studentima u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Rijeci.

Program je završio javnom tribinom Benčić – od tvorničkog kompleksa do kulturnog kvarta koja je održana u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci  u suradnji s Rijeka 2020-EPK, a na kojoj su sudjelovali :Marijan Bradanović – Filozofski fakultet u Rijeci, Nikolina Radić Štivić – Odjel za kulturu Grada Rijeke, Ivan Šarar – Odjel za kulturu Grada Rijeke, Slaven Tolj – Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka 2020- EPK  i Sabrina Žigo– Muzej grada Rijeke.

Dan povijesti umjetnosti već niz godina prati i publikacija e-knjiga/časopis Puriteka u kojoj su predstavljeni radovi studenata te tekstovi izlagača Dana povijesti umjetnosti.


Voditeljica projekta je FFRI studentica Petra Štefičar, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.